Garance vrácení peněz

Elektroosmóza: vysoušení zdiva a vlhkosti aktivně a bezdrátově

Elektroosmóza je fyzikální jev, který funguje na principu polarizace zemní kapilární vlhkosti ve stavbě. Elektroosmotický jev aktivně zastavuje kapilární vzlínající vlhkost a zapuzuje ji zpět pod základy stavby, čímž dochází k eliminaci vlhkosti ve stavbě a celkovému vysoušení a odvlhčení domu. 

Zařízení založená na elektroosmóze a elektroosmotickém vysoušení zdiva, jako např. Drypol®, vysílají v intervalu milisekund do vlhkého zdiva elektrické impulzy, které stimulují prostředí ve zdivu tak, aby aktivně vlhkost vypudily zpět do podloží stavby. Tímto dochází k vysoušení a následně trvalé izolaci stavby.

Ve své podstatě tak elektroosmotické přístroje pouze funkčně využívají fyzikální zákony, které vycházejí ze vztahu mezi základy stavby a nadzemní částí stavby.

Účinnost elektroosmózy na vysoušení zdiva

Případy a podmínky, kde elektroosmóza bude fungovat

Elektroosmóza řeší výhradně tzv. kapilární zemní vzlínající vlhkost, která vzniká na principu tendence vlhkosti (lépe řečeno fyzikálního jevu) stoupat ze země do stěn. V případě, že se jedná o vzlínající vlhkost tohoto typu, pak aktivní elektroosmóza spolehlivě vysuší a trvale zaizoluje:

  • svislé zdivo v přízemí
  • podlahy (pouze v případě bezkontaktní elektroosmózy DryPol systém)
  • sklepy
  • základy stavby

V mnoha případech může elektroosmotické vysoušení zdiva pomoct i se zvýšenou vzdušnou vlhkostí. Ta totiž v domě nebo bytě mnohdy vzniká jako doprovodný jev odpařování právě zemní kapilární vlhkosti ve zdech do prostor domu. Toto odpařování má za následek zvýšenou vzdušnou vlhkost v obytných prostorech, která při své kondenzaci ničí vybavení bytu, způsobuje růst plísní a vnikání zdravotně nebezpečného prvku Radon do stavby, a samozřejmě má velký vliv na úsporu vytápění stavby a na celkový komfort jejího užívání.

Původ problému je proto vhodné důsledně definovat a nechat posoudit prostřednictvím konzultace přímo na místě profesionálními techniky, nebo online konzultací v případě pořízení systému DryPol formou samoinstalace. Konzultace jsou poskytovány zdarma kdekoliv v České nebo Slovenské republice.

Ve zkratce: Kdy lze elektroosmózu použít?

  • Všude tam, kde nežádoucí vlhkost vzlíná do stavby od základů z půdy směrem vzhůru
  • V přízemí a ve sklepech, které elektrosmóza zvládne vysušit a současně trvale zaizolovat (včetně podlah)
  • Ve sklepech a pod mechanickou izolací, kde elektroosmóza funguje spolehlivě i při izolované stavbě (podřezání, injektáž)
  • V historických budovách, a to bez nutnosti schvalování památkovým ústavem

Případy a podmínky, kde elektroosmóza nebude fungovat

Elektroosmóza nebude fungovat v případě tlakové vody – tedy s čímkoliv, co kape, teče či snad dokonce tvoří louže. Typicky vám bohužel nepomůže např. se zabráněním průsaku vody do sklepa. V těchto situacích se totiž nejedná o vlhkost, která přirozeně vzlíná ze země do zdi a kterou je schopna aktivní elektroosmóza eliminovat.

Podobně nepochodíte s vysoušením zdiva pomocí aktivní elektroosmózy ani u vlhkosti vzniklé z kondenzačních bodů a tepelných mostů.

Trochu složitější je situace se vzdušnou vlhkostí. Elektroosmotické vysoušení zdiva nevyřeší takovou vzdušnou vlhkost, která vzniká špatným užíváním prostor (např. nepravidelné a špatné větrání, sušení prádla na nevhodném místě, nepoužívání digestoře během vaření apod.). Někdy však může být jejím původcem zemní kapilární vlhkost, která se ze zdí odpařuje (viz výše). Proto je vhodné se obrátit na odborníky a nechat si posoudit, o jakou vlhkost se ve skutečnosti jedná a v případě pozitivního výsledku vyzkoušet na vzlínající vlhkost aktivní elektroosmózu.

Ve zkratce: Kdy nelze elektroosmózu použít?

  • Je-li stavba nová (vodorovně izolovaná) nebo nově nadzemně izolovaná (do cca 10 let stáří izolace)
  • Na kondenzační vlhkost nebo tepelné mosty
  • Na zastavení tlakové (trvale, nebo občas tekoucí či kapající) vody
  • Na případy náhlého vytopení (zdivo neobsahuje kapiláry), nicméně upozorňujeme, že v důsledku vytopení se kapilára časem vytvoří

Bezdrátová elektroosmóza

Bezdrátová elektroosmóza (někdy také bezkontaktní či pulzní elektroosmóza) zajišťuje plošné vysoušení zdiva v celé stavbě bez nutnosti instalace vodičů. Představuje jeden z typů aktivní elektroosmózy (např. vedle mírné drátové elektroosmózy). Technologie bezdrátové elektroosmózy v systémech DryPol® polarizuje kapilární vlhkost v kapiláře (a je následně je zapuzena zpět do podloží stavby) prostřednictvím rádiových pulsů.  

Výhody bezdrátové elektroosmózy

  • obecně snížení vlhkosti v základech stavby
  • plošný účinek odvlhčování na celou stavbu, včetně přízemí, suterénu, sklepení, stěn, zdiva (jakkoliv silného), podlah a v neposlední řadě i technologicky špatně dostupných míst
  • vlhkost aktivně zapuzuje a zároveň stavbu hydroizoluje
  • zařízení je zcela bezúdržbové (mimo občasné kontroly, zda není zařízení poroucháno)
  • nepřetržitý a nezávislý provoz (celý proces elektroosmózy je řízen přístrojem opatřený počítačovým procesorem)

Nejběžnější zástupci fungující na bázi pulzní bezdrátové elektroosmózy jsou DryPol® 30m a DryPol® 50m, které si s přehledem poradí s vysoušením vzlínající kapilární vlhkosti v jakémkoliv rodinném domě, bytovém domě nebo i firemním objektu. Díky své nedestruktivní instalaci vyhovuje bezdrátová elektroosmóza DryPol systém vysokým nárokům památkové péče, a proto je velmi vhodná pro izolaci kulturních památek nebo chráněných staveb.

Drátová elektroosmóza

Drátová elektroosmóza (někdy také mírná drátová či kontaktní elektroosmóza) slouží k rychlejšímu a razantnějšímu odstraňování vlhkosti ve zdivu. Je jedním z typů aktivní elektroosmózy, vedle např. pulzní bezdrátové elektroosmózy. Narozdíl od ní však k odvlhčování v domě či bytě využívá drátová elektroosmóza obrácení pólů v zemi a ve zdivu pomocí zemnící tyče a několika elektrod. Vlhkost pak tímto způsobem začne být zapuzována do země namísto toho, aby nechtěně vzlínala do zdiva.

Výhody drátové elektroosmózy

  • efekt ústupu vlhkosti má v místech instalace elektrod rychlý a razantní náběh
  • eliminace nedostatečných základů u subtilních staveb
  • po úspěšném vysušení zdiva drátová elektroosmóza funguje jako prevence před kapilární vzlínající vlhkostí a zároveň jako jeden z prvků hydroizolace
  • zařízení nevyžaduje žádnou pravidelnou údržbu (kromě občasné kontroly pohledem na signalizaci bezporuchového provozu)
  • nepřetržitý a nezávislý provoz (celý proces sanace je řízen elektronickým přístrojem s počítačovým procesorem)

Řídící jednotkou drátové elektroosmózy je v našem případě odstraňovač vlhkosti DryPol® Systém 3 PLUS. U něj je mírná drátová elektroosmóza (určená k přímému a rychlému vysoušení zdí) doplněna o technologii bezdrátové elektroosmózy (podporující odvlhčování podlah či hůře dostupných zdí, jako např. základy stavby nebo technologicky nedostupné a obtížně instalovatelné úseky stavby).

Kombinací těchto dvou metod elektroosmotického vysoušení zdiva zajišťujeme spolehlivou, kvalitní, rychlou a v neposlední řadě trvalou izolaci celé stavby od vlhkosti.

Aktivní elektroosmóza a pasivní elektroosmóza

Aktivita elektroosmózy spočívá v tom, zda je zařízení/přístroj s elektroosmózou na vysoušení zdí napájen elektrickým proudem.

Veškeré systémy DryPol® začínají fungovat až po zapojení do elektrické sítě, což znamená, že se jedná o zástupce aktivní elektroosmózy. Aktivní elektroosmóza je dlouhodobě vysoce efektivní, udržitelná, bezúdržbová a za přiměřenou cenu nabízí skvělé výsledky.

Vedle toho existují také přístroje fungující na principu pasivní elektroosmózy, které nevyžadují externí napájení. Avšak v současné době nejsou zařízení využívající princip pasivní elektroosmózy součástí naší nabídky.

Články z blogu

Když si vlhkost nedá říct
Jak postupovat při vysoušení vlhkého zdiva? Užitečné tipy pro řešení vzlínající vody, vlhkosti v novostavbě a obecného vysoušení budov.
Jak postupovat při odvlhčení domu?
Chcete se zbavit vlhkých zdí a sklepů? Nabízíme sanaci bez zbytečných a hrubých zásahů do stavby. Vhodné pro domy, byty a památkové objekty.
Pomoc! Bydlí u mě v domě vlhkost
Zvýšená vlhkost v domě je nepříjemný problém, se kterým se potýká nemálo rodin a firem. Téma je ovšem komplexnější, než by se na první pohled mohlo zdát.
Potřebujete poradit?

Potřebujete poradit, jak vysušit dům? Nebo vás zajímají podrobnosti o systému DryPol®? Nabízíme nezávaznou konzultaci zdarma.

Napište nám své číslo a náš expert na sanaci se Vám ozve zpět hned, jak to půjde.

Close icon

Nezávazný dotaz / Poptávka

Odesláním souhlasíte s využitím vložených kontaktů pro oslovení s odpovědí na Vaše dotazy naší firmou nebo s námi spolupracujícími firmami ve Vašem regionu.
Close icon

Chcete se stát partnerem?