Jak na vlhkost a plíseň v domě?

S výskytem plísní a vlhkosti se zřejmě někdy setkal každý, kdo žije v rodinném domě. Způsobů, jak se vlhkosti a plísně zbavit, je hned několik. Ne všechny jsou ale vhodné pro každého a ne všechny dokáží zaručit trvalý výsledek. S nalezením vhodného řešení těchto problémů bychom však neměli otálet – nadměrná vlhkost a plísně jsou škodlivé nejen pro stavbu, ale i pro její obyvatele. Prvním krokem by vždy měl být průzkum, který napoví, proč se plíseň v domě objevuje a odkud do zdí proniká vlhkost. Následně pak můžeme začít přemýšlet nad nejvhodnějším způsobem vysoušení zdiva.
Jak na vlhkost a plíseň v domě?

Proč se v domě objevuje plíseň?

Důvodem vzniku plísní ve stavbách, jako jsou rodinné a bytové domy, chaty, chalupy a další objekty, je vlhkost. Přítomnost vlhkosti může mít několik příčin:

 1. Zemní vzlínavá vlhkost

  V tomto případě se jedná o vlhkost ze země, která proniká do zdí a následně do celé stavby. Příčinou je obvykle nedostatečná nebo dokonce chybějící izolace mezi základem stavby a její nadzemní částí. Ke vzlínání zemní vlhkosti může docházet i v případě, že je izolace domu velmi stará a nefunkční.

 2. Vzdušná vlhkost

  Vznikají kvůli špatně instalovaným překladům a nosníkům. Problémy mohou nastat také při nevhodné tloušťce zdiva, které se buď přehřívá nebo naopak promrzá a v důsledku rozdílných teplot vně a uvnitř místnosti pak dochází ke kondenzaci.

 3. Tepelné mosty a kondenzační body

  Vznikají kvůli špatně instalovaným překladům a nosníkům. Problémy mohou nastat také při nevhodné tloušťce zdiva, které se buď přehřívá nebo naopak promrzá a v důsledku rozdílných teplot vně a uvnitř místnosti pak dochází ke kondenzaci.

Co tedy pomáhá na plíseň v domě?

Důležité je definovat původ vlhkosti a zamezit jejímu opětovnému vzniku. Pokud se jedná o vzdušnou vlhkost, je důležité se zamyslet nad lepším způsobem větrání, používáním digestoře a popřípadě zakoupením elektrického odvlhčovače vzduchu.

Zjistíme-li, že je naše stavba špatně realizována a ve zdech dochází ke kondenzačnímu jevu, je vhodným řešením aplikace termoizolačního nátěru TK-THERM. Pozor: tento nátěr nevyřeší potíže se zemní ani se vzdušnou vlhkostí.

V případě, že se jedná o zemní vzlínavou vlhkost, je ideálním a ekonomicky nejvýhodnějším způsobem vysoušení vlhkosti instalace DryPol® systému. 

Jak se zbavit plísní v domě – shrnutí:

 • Základem je zamezit přístupu vlhkosti do stavby, aby ke vzniku plísní nemohlo docházet.
 • Způsobů, jak se zbavit plísní v domě, je několik – pokud se potýkáme se vzlínající zemní vlhkostí, je řešením vysušení a izolace stavby DryPol® systémem. Se vzdušnou vlhkostí může pomoci větrání nebo elektrický odvlhčovač, problém s tepelnými mosty a kondenzačními body vyřeší termoizolační nátěr.
 • Po vysušení zdí a po zamezení opětovnému zvlhnutí se plíseň jednoduše odstraní škrabkou. Poté je třeba vymýt napadené plochy zdiva (kvůli zbavení se minerálních solí v případě vzlínání zemní vlhkosti) a znovu vymalovat.
 • Není-li odstraněn zdroj vlhkosti, plíseň se po čase opět objeví. 

Řešení existuje pro každého

Pokud si nejste jisti, proč se ve vašem domě objevuje plíseň, není nic snadnějšího, než si objednat odborné měření vlhkosti přímo u vás doma. V případě, že se potvrdí přítomnost zemní vzlínavé vlhkosti nebo problém s tepelnými mosty a kondenzačními body, ihned vám můžeme pomoci s vhodným řešením. Přímo na místě můžeme nainstalovat systém pro bezkontaktní elektroosmózu DryPol® nebo nanést termoizolační nátěr TK-THERM. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.

Napište nám